Jak osiągnąć intrygujący kolor stali corten w krótkim czasie?

In: Stal corten On: Komentarz: 0

Fundamentalnym elementem nowego ogrodu jest nadanie mu dominującej prywatności. Istotne jest natychmiastowe zardzewiałe ogrodzenie z blachy corten. Jak to zrobić? Jak uzyskać w niedługim czasie efekt zardzewiałej stali?

Przepis na natychmiastowe zardzewiałe ogrodzenie z blachy corten

Podstawy powstawania rdzy to podstawowa chemia w szkole średniej. Rdza to tlenek żelaza, który powstaje, gdy żelazo i tlen reagują z wodą i / lub wilgocią zawartą w powietrzu. Co więcej, proces tworzenia „natychmiastowej rdzy” jest łatwy i raczej przyjemny – zwłaszcza gdy dojdziemy do ostatniego kroku. Materiały są łatwe do znalezienia, a proces jest stosunkowo prosty i szybki.

Materiały:

corten-w-ogrodzie-na-tarasie-posesji

Aby stworzyć „rdzawą” część zardzewiałego elementu z blachy corten, wystarczy niedroga chemia gospodarcza, środek do czyszczenia metalu i przyzwoity opryskiwacz do chwastów. W szczególności będziesz potrzebować następujących materiałów:

 • Odtłuszczacz: Każdy przemysłowy odtłuszczacz powinien działać. Nałożony w stanie nierozcieńczonym, w ilości koniecznej wynikającej z powierzchni (m2) które chcemy odtłuścić.
 • Ocet: Można kupić w lokalnym sklepie spożywczym lub sklepie z narzędziami. Zastosuj nierozcieńczony. Zużycie 1l na 1m2
 • Sól: Wystarczy zwykła, stara sól kuchenna.
 • Nadtlenek wodoru: jest dostępny we wszystkich drogeriach. W zależności od wielkości projektu będziesz potrzebować dużo tego i nie jest łatwo znaleźć go w dużych pojemnikach. Szacunkowo jeden litr na 10 m kwadratowych blachy. (Butelki o większej pojemności można zamawiać online).
 • Opryskiwacz do chwastów: Niedrogi opryskiwacz o pojemności jednego litra powinien wystarczyć. Jeśli twój projekt ma więcej niż kilka metrów kwadratowych, wydaję kilka złotych więcej na lepszy, 2-3 litrowy rozpylacz z metalową końcówką, która pozwala kontrolować strumień natrysku. Ładny wzór wachlarza jest znacznie lepszy niż losowy wzór dostarczany przez tanie opryskiwacze. Na marginesie, chociaż te chemikalia są stosunkowo łagodne, mogą zniszczyć opryskiwacz, jeśli ma metalowe elementy. Potraktuj więc opryskiwacz jako koszt projektu.

Proces „natychmiastowej rdzy”

Proces tworzenia „natychmiastowej rdzy” części twojego natychmiast zardzewiałego elementu z blachy corten wymaga wielu kroków. Rozpoczyna się odtłuszczeniem, następnie wytrawieniem, a następnie natychmiastowymi etapami rdzewienia

Odtłuszczanie

palenisko-ogrodowe-corten-drewno
fontanna-corten-nie-zardzewialy

 • Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi odtłuszczacza. Materiał został rozpylony, a następnie spłukany po 1-2 minutach. NIE próbuj odtłuszczać całego projektu w jednej sesji natryskowej, chyba że możesz zakończyć cały natrysk w ciągu jednej minuty i natychmiast rozpocząć spłukiwanie. Najlepiej robić to w mniejszych sekcjach.
 • Pozostaw powierzchnię do wyschnięcia przed przejściem do następnego kroku. Odtłuszczony panel jest nieco bardziej błyszczący po czyszczeniu. Odtłuszczacz usuwa drobne warstwy brudu i oleju, które mogą mieć wpływ na kolejne kroki.

Akwaforta

 • Na tym etapie kwas octowy zawarty w occie rozpoczyna utlenianie metalu, które jest niezbędne do rdzewienia. NIE pomijaj tego kroku ani nie próbuj rozcieńczać octu. Ocet jest niedrogi, a wytrawianie metalu octem jest ważnym krokiem. Spryskaj go i pozostaw do wyschnięcia bez spłukiwania. Wizualnie wytrawiony panel nie zmieni się zauważalnie.

Rdzewieje

panele-ogrodowe-corten-zardzewialy
panele-scienne-w-ogrodzie-zardzewialy-corten

 • Teraz dochodzimy do rdzewiejącej części natychmiast zardzewiałego elementu z blachy corten. To ulubiona część procesu. Wymieszaj roztwór przyspieszacza rdzy w proporcji 8: 1: 1. Na każde 0,24 litra nadtlenku wodoru dodaj 0,03 litra octu i jedną łyżeczkę soli. Dobrze wymieszaj lub wstrząśnij, aby sól całkowicie się rozpuściła. Jest to bardzo ważne, ponieważ sól ma kluczowe znaczenie dla procesu przyspieszania rdzy.
 • Spryskaj blachę roztworem, a zobaczysz rdzę w momencie nakładania środka na metal. Nałóż możliwie jednolity płaszcz, ale prawdopodobnie będziesz mieć nagie plamy w pierwszych kilku sekcjach. Nie martw się, ponieważ można to skorygować kolejnymi warstwami lub natryskiem wykańczającym. Zwróć uwagę na spienianie.
 • Po wyschnięciu panel wygląda niesamowicie zardzewiały. Jest jednak kilka miejsc, które nie rdzewieją w innym odcieniu, a rdza nie jest jednolita • Aby poprawić pokrycie materiału rdzą, nałóż drugą warstwę roztworu i pozostaw do wyschnięcia. Teraz kolor powinien być znacznie bardziej jednolity. Możesz również uzyskać wygląd „drugiej warstwy” po prostu wykonując kolejny natrysk na całą powierzchnię, na której wcześniej położyłeś jedną warstwę.

Dodatkowe wskazówki dotyczące natychmiastowego zardzewiałego detalu z blachy corten

wzornik-rdzewienia-cortenu

Zmiana kolorów cortenu w przestrzeni czasowej

 • Zdrowy rozsądek bezpieczeństwa jest najważniejszym czynnikiem w natychmiastowym zardzewiałym projekcie materiału z blachy corten. Nawet jeśli te domowe środki chemiczne są łagodnymi roztworami, noś rękawice i okulary ochronne.
 • Panel testowy w tym artykule otrzymał trzy warstwy roztworu przyspieszacza rdzy. W przypadku małych projektów lub niecierpliwych ludzi trzy warstwy mogą mieć sens. W przypadku większych projektów polecałbym dobrą pierwszą warstwę z możliwie najpełniejszym pokryciem. Po wyschnięciu nałóż więcej roztworu przyspieszacza rdzy w nagie miejsca, a następnie poczekaj kilka tygodni lub miesięcy, aby zobaczyć, jak wygląda. W razie potrzeby popraw ponownie wiedząc, że czas jest Twoim przyjacielem w tym procesie. Niezabezpieczona stal corten w środowisku zewnętrznym w końcu i tak zardzewieje.
 • W moim projekcie rozcieńczyłem roztwór przyspieszacza rdzy, dodając wodę w takiej samej ilości jak nadtlenek wodoru i podwajając sól. Zostawił nagie plamy, które planuję naprawić. Jeśli więc zdecydujesz się użyć rozcieńczonego roztworu, zaplanuj zrobienie dwóch warstw sprayu. Myślę, że najlepszym podejściem jest użycie proporcji, które nakreśliłem powyżej dla pierwszej warstwy i wykonanie drobnego opryskania. Oszczędza czas i zużywa mniej więcej taką samą ilość nadtlenku wodoru.
 • NIE próbuj używać ocynkowanych paneli, aby zaoszczędzić pieniądze. Ten proces NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ na powierzchniach ocynkowanych z oczywistego powodu – galwanizacja jest inhibitorem rdzy.

Jeśli kusi Cię, by pozwolić naturze rdzewieć metalowe panele z cortenu, to zaplanuj sporą cierpliwość. Z biegiem czasu jestem pewien, że ładnie zardzewieje, ale może to zająć kilka miesięcy i lat.

Uwagi

Zostaw swój komentarz