Sadzawki ogrodowe z cortenu - dodaj elegancji i spokoju do swojego ogrodu

Sadzawki ogrodowe

Przemyślany projekt sadzawki ogrodowej z cortenu może tchnąć nowe życie w Twoim ogrodzie, dając Ci styl, jakiego szukałeś. A jeśli naprawdę chcesz prowadzić inny styl życia, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o zainwestowaniu w naturalny basen jakim jest sadzawka. To rozwiązanie przenosi życie na świeżym powietrzu na inny poziom, stworzy uderzający punkt centralny i doda niepowtarzalnego smaku. Woda działa kojąco i nada dodatkowy wymiar Twojemu ogrodowi.

Aktywne filtry.

Odpoczynek w ogrodzie to okazja do oddania się naturze, relaksu, zapomnienia choć na chwilę o miejskiej codzienności. Najlepiej zrobić to nad brzegiem własnej sadzawki ogrodowej. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i wielkości strefy, którą dysponujesz. Czy można zrobić sadzawkę w ogrodzie własnymi rękami? Oczywiście. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a osiągniesz sukces.

Połączenie klasycznego designu i wysokiej jakości materiałów nada nowy stylowy wygląd Twojemu ogrodowi lub tarasowi. Sadzawki ogrodowe wykonane w całości z cortenu z biegiem czasu pokryją się charakterystyczną dla tego metalu piękną patyną. Opcjonalnie dostępne jest oświetlenie LED, które idealnie integruje się z otaczającym środowiskiem.

Cortenowa sadzawka ogrodowa na posesji

Każdy chcę spędzać czas w dobrze wyposażonej daczy, na terenie na który ma wpływ w kształtowanie architektury krajobrazu. W końcu odpoczywamy w daczy, która nie jest rozklekotanym domem z małym dziedzińcem porośniętym chwastami i ostami i na pewno nie przynosi nam chluby.

Szmaragdowy, zadbany trawnik i zadbane drzewa, gazony i sztuczne zbiorniki zamienią teren domostwa w prawdziwy ziemski raj. A ozdobne ogrody wodne z pewnością nie zajmą w nim ostatniego miejsca. Własna sadzawka w ogrodzie może mieć prawie dowolną wielkość - od kilku metrów kwadratowych do kilkunastu i może być wykonana ze stali corten.

Przede wszystkim musisz zrozumieć sam cel sadzawki ogrodowej. W odróżnieniu do basenów, w których woda musi być poddana szczególnej obróbce - chlorowanie, ozonowanie itp., sadzawka stawia inne wymagania. W sadzawce musi być stworzona pewna równowaga biologiczna. Inaczej woda w niej zakwitnie i zmętnieje, rośliny uschną i znajdą w niej schronienie jedynie muszki i żaby, a to wątpliwa przyjemność dla właściciela sadzawki.

Rodzaje sadzawek ogrodowych

Sadzawki ogrodowe z reguły mają regularne geometryczne kształty - prostokąt, koło, romb itp. Szczególnie dobrze prezentują się na terenach podmiejskich, zagospodarowanych w odpowiedniej geometrii, gdzie występują gładkie linie i idealne kształty. Takie ozdobne sadzawki są obramowane wzdłuż krawędzi kamieniem kaflowym i są ułożone w pobliżu budynków podkreślając proste linie.

Innym rozwiązaniem ogrodów wodnych są sztuczne stawy imitujące naturalne zbiorniki. Charakteryzują się zaokrąglonymi kształtami i linią brzegową o dowolnym kształcie. Wzdłuż ich brzegów sadzone są rośliny naturalne i rośliny bagienne. Zobaczymy tu łagodne zbocze częściowo ukryte pod wodą, pokryte średniej wielkości kostką brukową lub kamykami. Projektanci krajobrazu zazwyczaj umieszczają tego typu sadzawki ogrodowe w odległej części ogrodu, w pobliżu trawnika. Takie naturalne sadzawki są szczególnie polecane do samodzielnego montażu i ulepszania ogrodu bez ingerencji specjalistów.

Sadzawki ogrodowe o odpowiedniej geometrii można wykonać nad poziomem gruntu. Ten rodzaj oczka minimalizuje prace ziemne podczas ich budowy, ułatwia ich pielęgnację oraz zmniejsza ryzyko wpadnięcia do niego małych dzieci. Boki takiej sadzawki wystające nad ziemię nadają się na ogród kwiatowy, można na jej krawędzi zamontować siedziska, a w samym stawie ustawić fontannę. Atrakcyjnym materiałem do budowy takiej sadzawki jest stal corten.

Wybór wielkości i lokalizacji sadzawki ogrodowej

Oczywiście wielkość sztucznego stawu zależy bezpośrednio od całkowitej powierzchni ogrodu. Jeśli mówimy o budowaniu ekosystemu stawowego, do tego wygodniejsze są duże akweny. Bilansowanie roślinności i życia wodnego w dużym zbiorniku wodnym jest łatwiejsze niż w małym, a większe stawy są łatwiejsze w utrzymaniu. Im mniejszy sztuczny zbiornik, tym częściej trzeba go czyścić. Niedostatek miejsca dla mieszkańców zbiornika nie pozwoli na osiągnięcie pełnoprawnej zgodności ekologicznej.

Miejsce na przyszłą sadzawkę ogrodową musi być spójne pod kątem estetyki, szczególnie udane jest umieszczenie sztucznego zbiornika w pobliżu głównego budynku - będzie można obserwować taflę wody z okien lub siedząc w fotelu na tarasie.

Najlepszym miejscem na sadzawkę ogrodową jest otwarta przestrzeń, która nie jest narażona na silne wiatry – silny wiatr ogranicza rozwój wysokich roślin na brzegu akwenu. Konieczne jest dobranie naturalnego oświetlenia stawu. Bezpośredni promyczek słońca nie powinien oświetlać zbiornika dłużej niż 10 godzin, optymalnie 6 godzin dziennie. Przy większym oświetleniu w stojących warunkach wodnych rozpocznie się aktywny rozwój bakterii wodnych i zielonych alg. Jednocześnie w tych częściach sadzawki, gdzie oświetlenie jest niewystarczające, nastąpi spowolnienie wzrostu i rozwoju roślin wodnych.

Bliskość sztucznego zbiornika sadzawki do koron drzew doprowadzi do jego zanieczyszczenia podczas sezonowego opadania liści, ponadto system korzeniowy drzew może uszkodzić dno stawu, przebijając leżącą pod nim folię lub przesunąć zbiornik sadzawki. Problem nie dotyczy sadzawki ogrodowej umieszczonej na gruncie wykonanej z cortenu.

Sadzawka ogrodowa – materiały z których możemy ją wykonać

Sadzawki ogrodowe możemy wykonać z polichlorku winylu (PVC) lub folii z gumy butylowej, użyć gotowego pojemnika ze wzmocnionego tworzywa sztucznego lub włókna szklanego, stworzyć żelbetową misę stawu lub wykonać z blachy corten.

Pod względem szybkości tworzenia pierwsze miejsce zajmują zakupione pojemniki z włókna szklanego, aluminium i stali corten. Wystarczy wykopać dla nich dostatecznie głęboki dół i umieścić w nim pojemnik na przygotowanej i ubitej poduszce z piasku, albo postawić po prostu na gruncie.

Sadzawki wodne w ogrodzie na bazie gotowego pojemnika z cortenu

Wybierając sztywny pojemnik do stworzenia sadzawki ogrodowej o łącznej powierzchni do 4 m2 warto zatrzymać się przy wannie z blachy corten lub tworzywa sztucznego. Minimalna głębokość takiego zbiornika powinna wynosić około 800 mm - woda w takim stawie latem nagrzeje się równomiernie, a zimą nie zamarznie do dna.

Gotowy pojemnik jako baza do sadzawki ogrodowej pozwoli Ci nie angażować się w budowę niecki, nie ma potrzeby budowania ogólnej konfiguracji. Wszystko zostało już zrobione, pojemnik wyposażony jest w tarasy do sadzenia roślin wodnych. Wyboru należy dokonać ostrożnie, zmiana koncepcji może być trudna i kosztowna.

Gotowe wanny z cortenu do budowy sadzawki ogrodowej są wystarczająco trwałe, nie boją się zimowych przymrozków. A jednak podczas transportu zbiornika sadzawki na miejsce wbudowania, należy obchodzić się z nim w miarę ostrożnie. Grubość ścianki takiego zbiornika wynosi 3 mm, w przypadku uszkodzeń mechanicznych pojawią się pęknięcia spawu, trudno będzie taką sadzawkę uszczelnić.