Kilka argumentów, w oparciu o które metal powinien znaleźć się w każdym ogrodzie

In: Stal corten On: Komentarz: 0

Zachodzisz w głowę, czy metal pasuje do Twojego ogrodu, czy do projektu ogrodu Twojego klienta? Mamy odpowiedź! Nasz artykuł pokazuje optymalne powody, sugestie i przykłady projektowania ogrodów z metalu. Czy znasz takie ogrody, które wydają się być przygotowane do koszenia trawnika?

Z reguły przechodzę obok drzwi wejściowych lub przez garaż i wchodzę do ogrodu. I co ukazuje się moim oczom: ogród jak boisko do piłki nożnej… kwadratowe, praktyczne… cóż. Potem myślimy sobie, za każdym razem to samo, mamy ogród zbudowany do koszenia trawników, działa świetnie. Kilkakrotnie popchnę kosiarkę do przodu i do tyłu i wszystko jest dobrze. Bez kłopotów z zatrzymywaniem się, pokonywaniem zakrętów czy hamowaniem na końcówce.

Takie ogrody są naprawdę praktyczne.

Ale jest kilka rzeczy, których tu brakuje, a Ty nie jesteś praktyczny. Te ogrody nie mają charyzmy. Są nudne i nieciekawe.

Rozwiązanie: Twój ogród potrzebuje metalu. Polubisz metal!

Co za bzdury… Możesz pomyśleć… „W moim ogrodzie nie ma metalu i jest piękny taki, jaki jest”. Tak, to może być prawda. Z pewnością będzie to prawda. Oczywiście ogród może obejść się bez metalu i nadal będzie piękny. Oczywiście przedmioty wykonane ze stali corten, stali nierdzewnej lub z innych materiałów nie są najważniejsze w projektowaniu ogrodu.

Przy okazji, jeśli chcesz poczytać na temat projektowania ogrodów jako początkujący. Możemy polecić „Praktyczny przewodnik po projektowaniu ogrodów” autorstwa Zone Pots. Ale… wracając do metalu. Istnieje kilka dobrych przesłanek, dla których ogród może polubić metal.

Oto kilka przykładów:

Metal rozluźnia ogród

panele-ogrodowe-stal-corten

Wspominaliśmy już o tym, są ogrody, które wydają się być zbudowane do koszenia trawnika. Takie ogrody pilnie potrzebują rozluźnienia. Muszą być zaprojektowane przestrzennie. Potrzebujesz narożników i krawędzi, przekątnych i krzywizn.

Podwyższone donice wykonane z metalu mogą stworzyć wspaniałe rozluźnienie.

Podwyższone donice dzielą ogród i zamieniają dużą powierzchnię na kilka obszarów. Ponadto tworzą się nowe obszary sadzenia i kolejne poziomy.

Metal przyciąga wzrok

Kolejny punkt dotyczy pytania: gdzie właściwie skierowane są oczy? W jednostajnej zielonej przestrzeni spojrzenia są po prostu puste. Nic ciekawego nie łapią. Drętwy ogród potrzebuje zatem kilku punktów odniesienia, które zamienią ponure boisko w prawdziwy ogród. Metalowy obiekt to świetny sposób na stworzenie punktu odniesienia. Przedmiotem projektu jest duża donica ze stali corten, która nieuchronnie przyciąga wzrok. Metalowy przedmiot zamienia nudny narożnik w ciekawe rozwiązanie zajmujące wzrok.

Harmonizuje ze wszystkimi materiałami

Ale dlaczego miałbym używać do tego metalu? Możesz także zbudować podniesione łoże z drewna. Tak, owszem, możesz – ale to nie daje tego samego efektu. Metal jest inny. Dzięki temu, że jest inny, metal jest w stanie dopasować się do wszystkich materiałów i elementów zewnętrznych. Dobrze harmonizuje ze wszystkimi innymi żywiołami, wodą, niebem, ziemią i roślinami. Niestety, inne materiały tego nie oferują. Jednocześnie przedmioty i elementy wykonane z metalu poprzez swoją strukturę powierzchniową tworzą wspaniałe kontrasty.

Świetny kontrast miękkich roślin i twardej stali

Stal corten jest świetnym materiałem do ogrodu, jeśli nie „przedawkujesz” jej i jeśli pasuje do otoczenia lub domu. Kontrasty, jakie oferuje mi metal w projektowaniu ogrodów, są wyjątkowe. Ciepła stal corten z jej pomarańczowo-brązowa i miękka powierzchnia jest zawsze zauważalna. Ale robi to w przyjemny sposób. Stal corten dobrze koncypuje się z zielenią roślin latem i zimą. Tak więc to kontrasty (również) mają znaczenie. Niemniej jednak musimy również zwrócić uwagę na aspekty techniczne w ogrodnictwie.

Wszystkie kształty i kolory są możliwe z metalem

laweczka-miejska-stalowa-corten

Kluczowym aspektem technicznym jest plastyczność materiału, z którym pracuję. Ze stalą mogę zrobić prawie wszystko – krzywe, zagięcia, duże powierzchnie i długie wymiary. Możliwości jest bez liku, co jest wykluczone z innymi materiałami.

Jeśli mój ogród lubi metal, to niech go schwyci! Mogę z nim zrobić prawie wszystko. Produkty na zamówienie są możliwe do wykonania na wiele sposobów.

Metal jest trwały

Ale to nie wszystko. W moim artykule o stali Corten pisałem już, jak trwały jest ten materiał. Stal nierdzewna i aluminium z dzisiejszymi kolorowymi powłokami jest znacznie lepsze od większości innych materiałów. Projekt ogrodu nie powstaje na trzy lata. Chcesz cieszyć się swoim projektem przez wiele lat, może nawet dziesięciolecia. Zastosowane materiały budowlane i przedmioty powinny uwzględniać trwałość projektu ogrodu. Ale metal ma jeszcze jedną zaletę poza długowiecznością:

Metal jest łatwy do naprawy

W przypadku kiedy konstrukcja lub przedmiot wykonany z metalu ulegnie uszkodzeniu, zwykle łatwo można go naprawić. W przypadku zastosowania na przykład donic na stelażu wykonanych z cortenu uszkodzenia mechaniczne stali corten same się regenerują, a w najgorszym przypadku poszczególne segmenty można wymienić.

W przypadku malowanych powierzchni uszkodzenia lakieru można łatwo naprawić, jeśli takie wystąpiły. A stal nierdzewna i stal corten można powiedzieć, że są prawie niezniszczalne.

Metal jest zrównoważony

Produkty metalowe służą przez lata w ogrodzie i są łatwe w naprawie. Powody, dla których przedmioty ogrodowe wykonane z metalu można słusznie nazwać zrównoważonymi. Dzisiejsza społeczność konsumpcyjna zbyt mało uwagi poświęca temu aspektowi.

Rozsądnie byłoby używać w ogrodzie coraz większej ilości produktów, które mają długą żywotność i nadają się do recyklingu. Jest to możliwe w przypadku metalu - stali corten.

Idealny na zewnątrz

grill-ogrodowy-corten-na-zewnatrz

Przez wzgląd na wspomniane właściwości przedmioty wykonane z metalu idealnie nadają się do użytku na zewnątrz, a więc oczywiście również do ogrodu. Wiele przedmiotów ze stali corten czy aluminium prawdopodobnie przeżyje swoich właścicieli. To dobra rzecz.

Wciąż jednak spotykamy się z ciężkimi kontrargumentemi ze strony klientów: produkty ogrodowe wykonane z metalu są bardzo drogie.

Czy tak jest?

W ostatnim punkcie udzielam odpowiedzi na pytanie:

Metal jest tani!

Jak, metal jest tani!

„Co …. nieprawda … jest często dość drogi”, powiedzą teraz niektórzy. „Potrafię czytać”.

Ale co jest tutaj porównywane? W nieodległym czasie pojawiła się optyka porównania metalowych ekranów prywatności z wiklinowym ogrodzeniem ze sklepu z narzędziami. Ogrodzenie z wikliny po kilku latach przestanie wyglądać pięknie, a drewniane słupki będą stopniowo niszczały. W pewnym momencie sprawa zawiesza się.

Można to zrobić w ten sposób, ale jest …… dokładnie tak!

Metalowy element ogrodzenia, również te z cortenu z pewnością kosztują trzy do czterech razy więcej. Ale nadal wyglądają bardzo ładnie przez wiele lat. I zachowują swoją wartość.

Materiał, który po wielu latach nadal mi się podoba, jest niedrogi!

Czy ten potencjalny klient kiedykolwiek kupi metalowy ekran prywatności? Nie! Dlaczego nie? Ponieważ nie jest zdecydowany, aby zapewnić na to budżet. W najlepszym razie kupi blaszany domek ogrodowy – jeśli nie kosztuje dużo i jest praktyczny.

Jego ogród nie jest dla niego tego wart. Tak proste jak to.

Przykłady metalowych elementów ogrodowych

palenisko-corten

Przedstawiamy wam kilka dobrych powodów, dla których stali lub metalu w ogrodzie, nie powinno zabraknąć. Oto najważniejsze.

Dekoracje ogrodowe wykonane z metalu

Cóż, możesz zacząć od małych kroków. Już jedna pojemna donica lub długi border w ogródku przed domem zyskują zupełnie inny wygląd dzięki temu, że zostały wykonane ze stali corten.

Coś takiego jest oczywiście zawsze kwestią gustu, jak wszystko w życiu. Ale z naszego punktu widzenia dekoracje ogrodowe powinny mieć określony format. Są na przykład piękne dekoracje wykonane z cortenu, stali nierdzewnej lub w wersji lakierowanej z aluminium. Dekoracje ogrodowe również powinny mieć trochę wymagań projektowych.

Elementy ekranu prywatności

Dostępne są ze stali corten, stali nierdzewnej lub aluminium z kolorową powłoką proszkową. Prywatne mające ciekawą formę ściany służą nie tylko do przerywania linii wzroku i ochrony przed wścibskimi sąsiadami. Takie metalowe ściany służą również jako przegrody pomieszczeń i dlatego są bardzo ważnym akcesorium do tworzenia ogrodów.

Przechowywanie drewna

stojaki-corten-na-drewno-kominkowe

Stelaże metalowe wykonane ze stali kolorowej lub stali corten to również dobry sposób na dzielenie pomieszczeń. Przede wszystkim oczywiście służą do przechowywania drewna. Istnieją sklepy z drewnem we wszystkich możliwych rozmiarach. Życzenia klientów mogą być realizowane w dowolny sposób przy użyciu metalu.

Ławki ogrodowe

Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami ławek ogrodowych, które łączą drewno i metal. Z taką ławką małe przestrzenie w ogrodzie stają się przyjemnym miejscem do wypoczynku.

Donice metalowe

Nie zapominamy oczywiście o donicach wykonanych ze stali lub aluminium, które są dostępne w dużych i małych, kwadratowych, okrągłych i we wszystkich możliwych kształtach i kolorach. Dzięki pięknym metalowym donicom można wiele osiągnąć w projektowaniu ogrodów. Częścią tego są również podniesione duże donice z cortenu na stojakach stalowych.

Obiekty wodne i baseny wodne

Jednym z ostatnich, ale bardzo ważnym elementem projektu ogrodu są wszystkie elementy metalowe, które mają związek z wodą. Oczywiście woda to kolejny szczególny element. Ożywia Twój ogród. Zbiornik z cortenu na wodę wyposażony w pompkę i bełkotkę zawsze zapewnia pewien ruch.

Dlaczego ogrody są często tak źle zaprojektowane?

oczko-wodne-z-kaskada-z-cortenu

Nasz wniosek z tego artykułu jest następujący: jest wiele sposobów na upiększanie ogrodów i są też dobre powody, aby do tego używać metalu.

Podczas naszych „podróży” po ogrodach klienta często zadajemy sobie pytanie, dlaczego wiele ogrodów projektuje się tak niedbale. Dla nas wynika to z dwóch głównych rzeczy:

1. Brak planowania ogrodu

Klienci unikają korzystania z profesjonalnego projektanta ogrodów. Stosownie z mottem „ przecież sam sobie poradzę” projekt ogrodu jest raczej kiepsko niż słusznie wzięty we własne ręce.

2. Niewystarczający budżet

Wielu nie docenia kosztów finansowych projektowania ogrodów. Nie bez powodu proponuje się ok. 15% obniżenia kosztów budowy w celu pokazania odpowiedniego ogrodnictwa. W rzeczywistości wielu z nich zainwestowało w to zaledwie kilka tysięcy zł. Ale to zwykle zdecydowanie za mało i nie wystarcza na materiał. Czy ludzie nie mają pieniędzy? Ale! czy Ty masz. Ale wolą wydać je na inne rzeczy. W porządku, ale wtedy też nie zadziała żadna najlepsza rada

Co możesz zrobić, aby Twój ogród był piękny? Jak to często bywa: zapytaj specjalistę! Profesjonalnego projektanta ogrodu możemy polecić każdemu, kto poważnie myśli o projektowaniu pięknych ogrodów.

Zdobądź wykwalifikowanego planistę ogrodów, architekta ogrodów lub projektanta ogrodów!

Do tego czasu – baw się w ogrodzie!

Uwagi

Zostaw swój komentarz