Uprawa drzew owocowych w donicach ogrodowych z cortenu

In: Donice do ogrodu i na taras On: Komentarz: 0

Nie jest konieczne posiadanie dużego ogrodu do uprawy drzew owocowych. Drzewka miniaturowe można z powodzeniem uprawiać w doniczkach, a tradycja sadów kontenerowych i szklarniowych ma długą historię. Ogrodnicy z XVIII i XIX wieku uprawiali w pojemnikach brzoskwinie, nektarynki, pomarańcze i inne ciepłolubne drzewa w północnej Europie. Uprawa drzewek owocowych w donicach corten nie jest trudna i nie wymaga wiele pracy.

Tym, co czyni go jeszcze lepszym, jest to, że zadbane drzewa mogą rok po roku wydawać owoce normalnej wielkości i żyć w doniczkach i większych donicach z cortenu.

Wybór drzewka do sadzenia w donicy corten

Do uprawy drzew owocowych w donicach warto wybrać i kupić odmiany karłowate tarasowe. Takie drzewa są szczepione na karłowatej podstawie, która ogranicza rozmiar dojrzałego drzewa. Jabłonie ogrodowe, grusze, wiśnie i śliwy są szeroko dostępne. Są znacznie mniej żywotne niż inne odmiany, dlatego nadają się do uprawy w pojemnikach.

donica-corten-z-krzewami

Wybór odpowiedniej donicy jest ważny

Potrzebujesz dobrej jakości donicy mrozoodpornej, która nie rozpadnie się niszcząc drzewo. Możesz zacząć od mniejszej doniczki, około 10 cm szerszej niż korzenie drzewa, a gdy drzewo będzie rosło, przesadzić je do większej doniczki ze stali corten.

Ostateczny rozmiar donicy powinien mieć około 45 cm średnicy. Naczynie musi mieć otwór na dnie, aby umożliwić swobodny drenaż. W przypadku podmoknięcia drzewka cierpią korzenie i szybko obumierają.

Dobrym pomysłem jest posiadanie tacy do wstawienia donicy – znacznie ułatwia to podlewanie.

Gleba do uprawy drzewek owocowych w donicach

Zwykle zaleca się kompost na bazie gleby.

Kompost doniczkowy, sprzedawany w centrach ogrodniczych jako polepszacz gleby, jest zbyt lekki, aby można go było używać samodzielnie. Szybko wysycha i szybko zabraknie składników odżywczych.

Ci, którzy chcą użyć własnej mieszanki, mogą spróbować:

• dobrej gleby ogrodowej (kruchej i bogatej w materię organiczną)

• liści i obumarłego drewna np. z parku. Tam, gdzie drzewa liściaste rosną gęsto, ziemia jest całkowicie pokryta rozłożonymi liśćmi, które rozpadają się, tworząc kruszącą się żyzną glebę.

• całkowicie rozłożonego obornika (kupiony w centrum ogrodniczym). Stare podręczniki ogrodnicze chwalą niesamowitą żyzność gleby, którą tworzą rozkładające się liście na drewnianym podłożu. Jest bogaty w materię organiczną i pożyteczne bakterie, które udostępniają roślinom składniki odżywcze.

Sadzenie drzew owocowych w donicach corten

drzewka-owocowe-w-donicach-corten

• Napełnij połowę doniczki ziemią i lekko utwardź wierzch.

• Umieścić drzewko w donicy – powinno być sadzone na tej samej głębokości, na jakiej było wcześniej uprawiane. Drzewa z gołymi korzeniami będą miały charakterystyczny ślad gleby wokół pnia, pokazujący głębokość, na której rosły.

• Jeśli sadzisz drzewo w pojemnikach, poluzuj i usuń trochę ziemi u podstawy i wokół boków bryły korzeniowej. Użyj doniczki o około 10 cm szerszej niż bryła korzeniowa.

• Jeśli sadzisz drzewo z gołymi korzeniami, przytnij drobne korzenie o około 5 cm. Główne korzenie powinny znajdować się w odległości około 5 cm od boków doniczki.

• Rozłóż korzenie tak bardzo, jak to możliwe, w kształcie gwiazdy.

• Przykryj je ziemią, nadal je rozprowadzając i lekko potrząsając drzewem, aby upewnić się, że przestrzenie między korzeniami są wypełnione ziemią. Bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać żadnych kieszeni powietrznych wokół korzeni.

• Przykryj wierzch korzeni 1-2 cm ziemią.

• Po posadzeniu drzewa lekko ujędrnić glebę wokół niego. Pamiętaj, aby pozostawić 3-4 cm wolnej przestrzeni w donicy nad ziemią do podlewania. • Dobrze podlej glebę, aby cała zawartość pojemnika była wilgotna.

• Jeśli drzewo zostanie zasadzone wiosną, trzymaj je w cieniu przez kilka dni.

Podlewanie drzewek owocowych w donicach ogrodowych z cortenu

Przy uprawie drzewek owocowych w doniczkach podlewanie należy rozpocząć wczesną wiosną. Gleba w ogrodzie może być jeszcze mokra, ale w doniczce wyschnie znacznie wcześniej.

Latem często podlewaj drzewa umieszczone w donicy, zwłaszcza stalowej z cortenu. W czasie upałów ważne jest, aby robić to codziennie.

W upalny dzień drzewo można schłodzić i odświeżyć, napełniając wodą tacę pod doniczką. Taca jest ogólnie przydatna, ponieważ zapobiega również wypłukiwaniu składników odżywczych z gleby – każda woda, która do niej wpłynie, jest ponownie wchłaniana. Jeśli jednak przez dłuższy czas jest wilgotna pogoda, szczególnie zimą, ważne jest, aby wyjąć tacę, aby drzewo nie siedziało w wodzie.

Ważne jest również, aby zawsze upewnić się, że gleba jest równomiernie nawilżona, a woda nie spływa po bokach donicy. Jeśli gleba pozostanie sucha, drzewko straci owoce i ostatecznie umrze.

Aby temu zapobiec, regularnie ujędrniaj ziemię wokół boków donicy i dodaj więcej ziemi na wierzchu wokół krawędzi. Zapewni to, że powierzchnia wokół krawędzi będzie nieco wyższa. W rezultacie, gdy donica zostanie podlana, woda będzie gromadzić się na środku.

Utrzymywanie gleby w dobrym stanie

Przy uprawie drzew owocowych w donicach corten ważne jest, aby je nakarmić, ponieważ mają one ograniczoną podaż składników odżywczych. W okresie wegetacji, wiosną i latem, co dwa tygodnie podlewać nawozem organicznym, zakupionym w sklepie lub domowym.

Ważna jest również coroczna częściowa wymiana gleby. Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu, z wierzchu doniczki usuń ok. 7-8 cm ziemi. Zrób to ostrożnie tępym (drewnianym) narzędziem, aby nie uszkodzić korzeni.

Odetnij połowę długości odsłoniętych drobnych korzeni i dodaj nową glebę (taka sama mieszanka jak podczas sadzenia). Poziom gleby powinien być taki sam jak poprzednio.

Po wykonaniu tej czynności napełnij donicę z cortenu powyżej górnego rantu dobrze zgniłym obornikiem. Podlewaj codziennie przez 8-12 dni. Następnie usuń nadmiar obornika z góry, aby pozostawić normalne 3-4 cm do podlewania. To znacznie poprawi jakość gleby i zapewni dobry okres wegetacji drzewa.

Sporadycznie, około dwa razy w miesiącu, spulchnić glebę na wierzchu na głębokość 1cm.

Ekspozycja zestawu na słońce

drzewka owocowe i kwiaty w donicach corten

Wiosną i latem donicę z cortenu należy często obracać tak, aby różne boki drzewa były wystawione na działanie słońca. Zapewni to bardziej równomierny i zgrabny wzrost.

Przesadzanie drzewek w donicach

Przesadzaj drzewa rosnące w doniczkach co 2-3 lata, jeśli rozwijają się normalnie. Jeśli jednak ich wzrost zatrzymał się, liście żółkną lub są inne oznaki zanikania, należy je jak najszybciej przesadzić.

Oto jak to zrobić:

• Wyjmij drzewo z doniczki wczesną wiosną przed rozpoczęciem wzrostu. Przeprowadzenie tej operacji możliwe jest przy suchej glebie.

• Zobaczysz, że korzenie utworzyły gęstą siatkę wokół boków i na dole i wyrosły z ziemi. Przytnij je ostrym nożem, odcinając 4-5cm po bokach i 7-10cm na dole.

• Przed ponownym sadzeniem dokładnie podlej bryłę korzeniową. Jeśli tego nie zrobisz, bryła korzeniowa prawdopodobnie pozostanie sucha. Dzieje się tak, ponieważ woda będzie spływać po bokach doniczki, gdzie przestrzenie zostały wypełnione luźniejszą nową ziemią.

• Sadzić na tej samej głębokości w tej samej lub większej donicy w świeżej glebie.

• Przechowywać w cieniu przez 10 dni. Drzewo utworzy nowe korzenie i zostanie odmłodzone.

Przycinanie drzew owocowych rosnących w doniczkach

Drzewa mają różne wymagania dotyczące przycinania. Jabłonie i grusze przycina się na przełomie sierpnia i września. Usuń wszelkie pionowe, energiczne wzrosty (prawdopodobnie będzie ono minimalne w odmianach karłowatych). Przyciąć wszystkie nowe pędy do 2-3 liści.

Wiśnie, śliwki i brzoskwinie przycina się lekko w połowie lata, aby zachować swój kształt i usunąć wszelkie skrzyżowane, słabe lub chore gałęzie.

Wiśnie, śliwki i brzoskwinie przycina się lekko w połowie lata, aby zachować swój kształt i usunąć wszelkie skrzyżowane, słabe lub chore gałęzie.

Dlatego drzewa należy przycinać, aby zachować szerokość i wysokość ich koron proporcjonalnie do ich systemu korzeniowego. Jeśli pożądana jest większa korona, przesadź drzewo do większej donicy, najlepiej w kształcie walca. Stal corten w ogrodzie i drzewka w donicach właśnie z tego materiału to nowatorskie i praktyczne rozwiązanie.

Uwagi

Zostaw swój komentarz