Stal corten - trwalsza, bardziej nowoczesna alternatywa dla donic ogrodowych podniesionych

In: Donice do ogrodu i na taras On: Komentarz: 0

Już w zimie możesz myśleć o projekcie ogrodu, który chcesz przebudować od podstaw. Tak, ostatnie zimy w naszym klimacie umożliwiają rozpoczęcie ważnych prac związanych z budowaniem ogrodzeń i ścian, wylewaniem betonu. W końcowym etapie pewno dojdziesz do najfajniejszej części ogrodu i pomyślisz o ogródku kuchennym. Wybierz zestaw doniczek wyniesionych stalowych z cortenu. Będzie to świetna decyzją na nadchodzący sezon ogrodowy.

Co to takiego ta stal CORTEN?

Stal Corten (znana również jako Cor-ten) to stal odporna na warunki atmosferyczne. Ta nazwa handlowa to grupa stopów stali, które tworzą specjalne wykończenie na powierzchni metalu.

Dlaczego proponujemy podniesione donice cotren zamiast drewnianych?

okragle-podniesione-donice-z-cortenu-na-tarasie

Na dłuższą metę stal corten jest lepszą inwestycją niż drewno, którego zwykle używano w jadalnych ogrodach.

Drewno poddane obróbce ciśnieniowej, jest materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych, ale wypełnione jest chemikaliami. Jest dosłownie nasączony chemikaliami, a my nie chcemy, żeby to wsiąkało w glebę, której używamy do uprawy żywności. To samo dotyczy ogrodów „zrób to sam”, w których ludzie lubią używać starych podkładów kolejowych, które są nasączone kreozotem. Również nie chcesz tego w swojej glebie, na której będziemy uprawiać ogród warzywny i ziołowy.

Drewno impregnowane ciśnieniowo ma swoje miejsce. Dlatego używamy go do budowy ogrodzenia i muru oporowego dla naszego niejadalnego ogrodu. Mając to na uwadze, poświęćmy trochę czasu na wyłożenie izolacji na tylnej ścianie oporowej, aby ziemia nie stykała się bezpośrednio z chemikaliami.

Ważne jest to, że jedynym drewnem, którego naprawdę powinieneś używać, które przetrwa długo w jadalnym ogrodzie jest cedr. To drewno jest drogie i w końcu i tak trzeba go wymienić. Z naszych obliczeń wynika i na tym stanęło, że kupione podniesione donice ze stali corten oznaczają mniejszy wydatek na dłuższą metę.

Nigdy nie trzeba ich malować ani uszczelniać, ponieważ corten jest stabilny, a powłoka przypominająca rdzę powstaje naturalnie po kilku latach i jest całkowicie odporna na korozję. Problem z używaniem metalu na zewnątrz masz z głowy i nigdy nie musisz się martwić o deszcz, śnieg, wilgoć itp. Donice z cortenu są całkowicie odporne na mróz i pękanie, które mogą się zdarzyć w chłodniejszym klimacie.

Po całej tej praktyczności, nasz ogródek warzywny wygląda niesamowicie. Przecież lubimy mnóstwo roślin, które łączą się, rozmnażają i rosną jak szalone. Chcemy jednak czegoś więcej, a mianowicie nowoczesnych czystych linii. Stal corten stanowi idealną liniową, nowoczesną równowagę dla innych wyborów, które wybraliśmy do naszego ogrodu.

Jakie donice zakupić do swojego ogrodu przydomowego?

podniesione-donice-z-cortenu-w-ogrodzie

Aby uzyskać dłuższą, wąską przestrzeń, powinieneś kupić stalowe donice ogrodowe corten o wymiarach 30 na 100 cm kwadratowych firmy Zone Pots i ustawić je bezpośrednio obok siebie, tworząc prostokątny, ale podzielony na segmenty podniesiony ogród kwiatowy. Przyjrzeliśmy się wielu sklepom internetowym, ale ta oferta jest zdecydowanie najlepsza cenowo. Zauważyliśmy też, że detaliści zaczynają sprzedawać produkty ze stali corten A, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobne jak te zrobione z cortenu B, są tańsze, ale końcowo efekt rdzy nie zostanie osiągnięty i parametry wytrzymałościowe są zdecydowanie gorsze.

Możesz wybrać również donice narożne, jeśli zdecydujesz się stworzyć chodniki między zestawem donic podniesionych, które na dłuższą metę mogą być Twoim celem przy zagospodarowaniu większego ogrodu. Poszczególne segmenty zestawu donic możesz przenosić do patio, jeżeli warunki pogodowe będą na to wskazywały. Użyj tych wysokich podniesionych donic w swojej jadalni na tarasie lub patio, aby zrobić dużą ceglaną ścianę z zielenią, możesz także zakupić wersję skrzynek okiennych.

Corten przechodzi intrygującą fazę procesu utleniania

Możesz zakochać się w wyglądzie produktu zaraz po wyjęciu z pudełka. To całkiem ciepły metalowy wygląd. To znaczy, podoba Ci się! Ale z czasem będzie to wyglądało jeszcze lepiej, a jeśli spojrzysz na zdjęcia produktów dojrzałych w naszym sklepie, to możesz być pewien ,że za jakiś czas Twoje również tak będą wyglądały. Wyróżniają się i krzyczą - rdzawo-pomarańczowo, są nowoczesne i wywołują naturalne wibracje. Są używane w Polsce i w Nowym Jorku i w wielu innych miejscach zmieniając krajobraz architektoniczny w ogrodzie i przestrzeni miejskiej.

W różnych klimatach zajmuje to różną ilość czasu, ale ogólnie rzecz biorąc, im bardziej występują momenty mokre lub suche, tym krócej proces utleniania trwa.

Po aklimatyzacji rocznej nadal będziesz uwielbiać te donice. Początkowo przechodzą przez bardziej ekstremalną fazę patynowania, ale w czasie złagodnieją. Zobaczysz kolejne zaktualizowane obrazy. Po tym czasie staną się tylko piękniejsze.

Jaką ziemią napełnisz swoje podniesione donice?

posniesione-donice-z-cortenu-przed-budynkiem

Możesz również wykorzystać donice bez dna. Podstawa tych donic jest całkowicie otwarta, co oznacza pełny drenaż. Dobry drenaż ma kluczowe znaczenie dla roślin, więc przed podjęciem decyzji przeanalizuj rodzaj gleby, której chcesz użyć. Rodzaj gleby trzeba dobrać do roślin, które chcemy posadzić w donicy.

Możesz wypełnić sadzarkę mieszanką ziemi ogrodowej, kompostu i odżywki do gleby. Zaczynasz od zera, więc upewnij się, że w glebie nie ma brudu z podwórka. Jeśli uprawiasz żywność, to nie może być żadnych odprysków farby ołowiowej itp. Teraz możesz sadzić razem warzywa, zioła, które mają podobne potrzeby. Bazylia, pomidory i nagietki są łatwe w uprawie.

Jak dbać o podniesione donice ogrodowe?

Stal nie wymaga konserwacji, więc chodzi tylko o zwalczanie chwastów, podlewanie i nawożenie roślin w środku! Przez większość dni potrzeba dziesięć minut poza pieleniem na odcinanie martwych liści i przyuczaniu pomidorów do cedrowych stojaków w formie kraty, oraz sprawdzaniu stanu zdrowia roślin. W przypadku obszarów między roślinami należy używać ręcznej motyki/kultywatora, aby roztrzepać brud i upewnić się, że nic nie próbuje rosnąć między nimi.

Dwa lata później będziesz cieszył się, że zasadziłeś te grządki!

1000% tak. Utrzymanie łatwego w zarządzaniu ogrodu jest relaksujące, przydatne (szczególnie podczas kwarantanny COVID-19) i piękne. Zawsze będziesz kupować donice ze stali corten gdziekolwiek mieszkasz, a my gorąco polecamy ten produkt każdemu, kto myśli o ogrodzie.

Znaleźć pracę architekta krajobrazu można na Jooble

Uwagi

Zostaw swój komentarz