Kilka powodów, dla których metal powinien znaleźć się w każdym ogrodzie

oczko wodne z wylewką z cortenu

Potem przechodzę obok drzwi wejściowych lub przez garaż i wracam do ogrodu. I co widzę: ogród jak boisko do piłki nożnej… kwadratowe, praktyczne… cóż. Potem myślimy za każdym razem to samo: ten ogród został zbudowany do koszenia trawników. Bo tu działa świetnie. Kilkakrotnie popchnij kosiarkę do przodu i do tyłu i wszystko będzie dobrze. Bez kłopotów z zatrzymywaniem się, pokonywaniem zakrętów, a nawet hamowaniem krokami.

Takie ogrody są naprawdę praktyczne.

Ale jest jedna rzecz, której tu brakuje, a Ty nie jesteś praktyczny. Te ogrody nie mają charyzmy. Są nudne i nieciekawe.

Rozwiązanie: Twój ogród potrzebuje metalu. Polubisz metal!

Co za bzdury… Możesz pomyśleć… „W moim ogrodzie nie ma metalu – i jest piękny taki, jaki jest”. Tak, to może być prawda. Z pewnością będzie to prawda. Oczywiście ogród może obejść się bez metalu i nadal będzie piękny. I oczywiście przedmioty wykonane ze stali Corten, stali nierdzewnej lub z innych materiałów nie są najważniejsze w projektowaniu ogrodu.

Przy okazji, jeśli chcesz poczytać na temat projektowania ogrodów jako początkujący. Mogę polecić „Praktyczny przewodnik po projektowaniu ogrodów” autorstwa Zone Pots. Ale… wracając do metalu. Istnieje kilka dobrych powodów, dla których ogród może polubić metal.

Oto kilka przykładów:

 Metal rozluźnia ogród

Wspominaliśmy już o tym we wstępie: Są ogrody, które wydają się być zbudowane do koszenia trawnika. Takie ogrody pilnie potrzebują rozluźnienia. Muszą być zaprojektowane przestrzennie. Potrzebujesz narożników i krawędzi, przekątnych i krzywych.

Podwyższone skrzynie wykonane z metalu mogą stworzyć tak wspaniałe rozluźnienie.

Podwyższone łoże dzieli ogród i zamienia dużą powierzchnię na kilka obszarów. Ponadto tworzy nowe obszary sadzenia i kolejny poziom.

Metal przyciąga wzrok

Mój drugi punkt dotyczy pytania: gdzie właściwie skierowane są oczy? W nudnej zielonej okolicy spojrzenia są po prostu puste. Nic ciekawego nie łapią. Nudny ogród potrzebuje zatem kilku punktów odniesienia, które zamienią ponure boisko w prawdziwy ogród. Metalowy przedmiot to świetny sposób na stworzenie punktu odniesienia. Przedmiot projektu lub duża donica ze stali corten nieuchronnie przyciąga wzrok. Metalowy przedmiot zamienia nudny narożnik w ciekawe rozwiązanie przyciągające wzrok.

Harmonizuje ze wszystkimi materiałami

Ale dlaczego miałbym używać do tego metalu? Możesz także zbudować podniesione łoże z drewna. Tak, racja, możesz – ale to nie daje tego samego efektu. Metal jest inny. Dzięki temu, że jest inny, metal jest w stanie dopasować się do wszystkich materiałów i elementów zewnętrznych. Dobrze współgra ze wszystkimi innymi żywiołami, wodą, niebem, ziemią i roślinami. Z mojego punktu widzenia inne materiały tego nie oferują. Jednocześnie przedmioty i elementy wykonane z metalu również poprzez swoją powierzchnię tworzą wspaniałe kontrasty.

Świetny kontrast miękkich roślin i twardej stali

Na przykład stal nierdzewna jest świetnym materiałem do ogrodu, jeśli nie „przedawkujesz” jej i jeśli pasuje do otoczenia lub domu. Kontrasty, jakie oferuje mi metal w projektowaniu ogrodów, są wyjątkowe. Ciepła stal Corten z jej pomarańczowo-brązową i miękką powierzchnią jest zawsze zauważalna. Ale robi to w przyjemny sposób. Stal Corten dobrze komponuje się z zielenią i brązem roślin latem i zimą. Tak więc to kontrasty (również) mają znaczenie. Niemniej jednak musimy również zwrócić uwagę na aspekty techniczne w ogrodnictwie.

Wszystkie kształty i kolory są możliwe z metalem

Ważnym aspektem technicznym jest plastyczność materiału, z którym pracuję. Ze stalą i aluminium mogę zrobić prawie wszystko – krzywe, zagięcia, duże powierzchnie i długie długości. Możliwe jest wiele, co nie jest możliwe z innymi materiałami.

Jeśli mój ogród lubi metal, to niech go złapie! Mogę z nim zrobić prawie wszystko. Produkty na zamówienie są możliwe na wiele sposobów.

Metal jest trwały

Ale to nie wszystko. W moim artykule o stali Corten opisałem już, jak trwały jest ten materiał. Stal nierdzewna i dzisiejsze kolorowe powłoki są również znacznie lepsze od większości innych materiałów. Projekt ogrodu nie powstaje na trzy lata. Chcesz cieszyć się swoim projektem przez wiele lat, może nawet dziesięcioleci. Zastosowane materiały budowlane i przedmioty powinny uwzględniać trwałość projektu ogrodu. Ale metal ma jeszcze jedną zaletę poza długowiecznością:

Metal jest łatwy do naprawy

Jeśli konstrukcja lub przedmiot wykonany z metalu ulegnie uszkodzeniu, zwykle można go łatwo naprawić. W przypadku zastosowania na przykład podniesionych donic ze stali Corten, poszczególne segmenty można nawet wymienić.

W przypadku uszkodzenia rzadko trzeba dostarczać wszystko nowe. To prawdziwa korzyść.

W przypadku malowanych powierzchni uszkodzenia lakieru można łatwo naprawić, jeśli takie wystąpiły. A stal nierdzewna i stal corten i tak są prawie niezniszczalne.

Metal jest zrównoważony

Produkty metalowe wytrzymują długo w ogrodzie i są łatwe w naprawie. Powody, dla których przedmioty ogrodowe wykonane z metalu można słusznie nazwać zrównoważonymi. Moim zdaniem w dzisiejszym społeczeństwie konsumpcyjnym zbyt mało uwagi poświęca się temu aspektowi.

Rozsądnie byłoby używać w ogrodzie coraz większej ilości produktów, które mają długą żywotność i nadają się do recyklingu. Jest to możliwe w przypadku metalu.

Idealny na zewnątrz

Ze względu na wspomniane właściwości przedmioty wykonane z metalu idealnie nadają się do użytku na zewnątrz – a więc oczywiście również do ogrodu. Wiele przedmiotów ze stali cortenowskiej prawdopodobnie przeżyje swoich właścicieli. To dobra rzecz.

Ale raz po raz spotykam się z ciężkim kontrargumentem ze strony klientów: produkty ogrodowe wykonane z metalu są bardzo drogie.

Czy tak jest?

Jako 10. i ostatni punkt udzielam odpowiedzi na pytanie:

Metal jest tani!

Tak, metal jest tani!

„Co …. nieprawda … jest często dość drogi”, powiedzą teraz niektórzy. „Potrafię czytać”.

Ale co jest tutaj porównywane? Niedawno pojawiła się perspektywa porównania metalowych ekranów prywatności z wiklinowym ogrodzeniem ze sklepu z narzędziami. Ogrodzenie z wikliny wykonane z drewna po kilku latach przestanie wyglądać pięknie, a drewniane słupki będą się stopniowo niszczały. W pewnym momencie sprawa zawiesza się w połowie.

Możesz to zrobić w ten sposób, ale jest …… dokładnie tak!

Metalowy element ogrodzenia z pewnością kosztuje trzy do czterech razy więcej. Ale nadal wygląda bardzo ładnie przez wiele lat. I zachowuje swoją wartość.

 Materiał, który po wielu latach nadal mi się podoba, jest niedrogi!

Czy ten potencjalny klient kiedykolwiek kupi metalowy ekran prywatyzujący? Nie! Dlaczego nie? Ponieważ nie jest gotowy, aby zapewnić na to budżet. W najlepszym razie kupi metalowy domek ogrodowy – jeśli nie kosztuje dużo i jest praktyczny.

Jego ogród nie jest dla niego tego wart. Tak proste jak to.

Przykłady metalowych elementów ogrodowych

Przedstawię wam kilka dobrych powodów, dla których stali lub metalu w ogrodzie, nie powinno zabraknąć. Oto najważniejsze.

Dekoracje ogrodowe wykonane z metalu

Cóż, możesz zacząć od małych kroków. Już jedna doniczka lub długi border w ogródku przed domem zyskuje zupełnie inny wygląd dzięki temu, że został wykonany ze stali Corten.

Więc dekoracje ogrodowe są w porządku. Osobiście nie lubię tego, przepraszam, „śmieci” z centrum ogrodniczego. Wielu tak mówi.

Coś takiego jest oczywiście zawsze kwestią gustu – jak wszystko w życiu. Ale z mojego punktu widzenia dekoracje ogrodowe również powinny mieć określony format. Są na przykład piękne dekoracje wykonane z Cortenu, stali nierdzewnej lub w wersji lakierowanej. Dekoracje ogrodowe również powinny mieć trochę wymagań projektowych.

Elementy ekranu prywatności

Dostępne są ze stali Corten, stali nierdzewnej lub z kolorową powłoką proszkową. Prywatne i designerskie ściany służą nie tylko do przerywania linii wzroku i ochrony przed wścibskimi sąsiadami. Takie metalowe ściany służą również jako przegrody pomieszczeń i dlatego są bardzo ważnym narzędziem do tworzenia ogrodów.

Przechowywanie drewna

Stelaże drewniane wykonane ze stali kolorowej lub stali corten to również dobry sposób na dzielenie pomieszczeń. Przede wszystkim oczywiście służą do przechowywania drewna. Istnieją sklepy z drewnem we wszystkich możliwych rozmiarach. Życzenia klientów mogą być realizowane w dowolny sposób przy użyciu metalu.

Ławki ogrodowe

Osobiście jestem fanem ławek ogrodowych, które łączą drewno i metal. Z taką ławką małe przestrzenie w ogrodzie stają się przyjemnym miejscem do wypoczynku.

Donice metalowe

Nie zapominając oczywiście o donicach wykonanych ze stali lub aluminium, które są dostępne w dużych i małych, kwadratowych, okrągłych i we wszystkich możliwych kolorach. Dzięki pięknym metalowym doniczkom można wiele osiągnąć w projektowaniu ogrodów. Częścią tego są również podniesione łoża, ale wspomniałem o nich już powyżej.

Obiekty wodne i baseny wodne

Ostatnim, ale bardzo ważnym przykładem elementów projektu są wszystkie elementy metalowe, które mają związek z wodą. Oczywiście woda to kolejny szczególny element. Ożywia Twój ogród. Miska na wodę wyposażona w pompkę i bełkotkę zawsze zapewnia pewien ruch.

Dlaczego ogrody są często tak źle zaprojektowane?

Mój wniosek z tego artykułu jest następujący: jest wiele sposobów na upiększanie ogrodów i są też dobre powody, aby do tego używać metalu.

Podczas mojej „podróży” po ogrodach klienta często zadawałam sobie pytanie, dlaczego wiele ogrodów projektuje się tak niedbale. Dla mnie wynika to z dwóch głównych rzeczy:

1.  Brak planowania ogrodu

Klienci unikają korzystania z profesjonalnego projektanta ogrodów. Zgodnie z mottem „sam sobie poradzę” projekt ogrodu jest raczej kiepsko niż słusznie wzięty we własne ręce.

2.  Niewystarczający budżet

Wielu nie docenia kosztów finansowych projektowania ogrodów. Nie bez powodu proponuje się ok. 15%  obniżenia kosztów budowy w celu pokazania odpowiedniego ogrodnictwa. W rzeczywistości wielu z nich zainwestowało w to zaledwie kilka tysięcy zł. Ale to zwykle zdecydowanie za mało jak na materiał. Czy ludzie nie mają pieniędzy? Ale! czy Ty masz. Ale wolą wydać je na inne rzeczy. W porządku, ale wtedy też nie zadziała żadna najlepsza rada

Co możesz zrobić, aby Twój ogród był piękny? Jak to często bywa: zapytaj specjalistę! Profesjonalnego projektanta ogrodu mogę polecić tylko każdemu, kto poważnie myśli o projektowaniu pięknych ogrodów.

Zdobądź wykwalifikowanego planistę ogrodów, architekta ogrodów lub projektanta ogrodów!

Do tego czasu – baw się w ogrodzie!