Donice ogrodowe z blachy corten

Donica corten na tarasie

Corten (lub COR-TEN) to najczęściej używana nazwa stali cortenowej. Stal odporna na warunki atmosferyczne ma na celu wytworzenie cienkiej warstwy rdzy, która działa jak powłoka ochronna. Lubię o tym myśleć jako o zakazie stosowania stali.

Corten powstał ze względów praktycznych: aby wyeliminować potrzebę malowania lub powlekania stali. Dla projektanta krajobrazu corten jest przede wszystkim estetyczny. Patyna, którą uzyskuje stal, jest atrakcyjna w taki sposób, że dobrze współgra z kamieniem, drewnem i roślinami.

W Zone Pots najczęściej używamy stali corten do produkcji doniczek, donic, koryt i podniesionych doniczek . Może być również stosowany do produkcji  ekranów , ogrodzeń i elementów przeciwpożarowych . Czy rozważasz stal corten do swojego projektu krajobrazu?

piękne donice corten w ogrodzie
okrągłe donice ogrodowe z cortenu

Donice stal corten – co musisz wiedzieć:

Czy stal corten jest droga? Tak to jest. Corten jest znacznie droższy niż inne popularne gatunki stali. Donice ze stali Corten są z łatwością o 50% droższe niż sadzarki podobnej wielkości z innego trwałego materiału. Aplikacje niestandardowe będą kosztować jeszcze więcej, ponieważ trzeba je wyprodukować, a następnie zainstalować.

Patyna wymaga czasu. Niektóre modułowe produkty ze stali corten (takie jak donice) mogą już mieć powłokę rdzy. Zwykle jednak nie. Będziesz musiał poczekać, aż stanie się to naturalnie lub przyspieszyć to za pomocą produktu na bazie kwasu (lub rozcieńczonego octu). Podczas tego procesu otaczające materiały mogą zostać poplamione. Jeśli masz na przykład donice cortenowe, postawione na tarasie to będziesz musiał je podnieść, wkładając coś pod krawędzie donicy, aby kostka nie została uszkodzona.

Stal Corten jest trwała, ale inne materiały wytrzymują dłużej. W zależności od zastosowania i lokalizacji stal corten może przetrwać dziesiątki lat. Jednak w północno-zachodnich krajach Europy prawdopodobnie uzyskasz dłuższą żywotność stosując kamień i beton.

piękna donica ogrodowa z cortenu
kwadrat i donica z cortenu
okrągła donica w ogrodzie

Stal Corten jest idealna do nowoczesnych krajobrazów. Kolor i faktura bardzo dobrze komponują się z betonem przemywanym kwasem, kruszywami, takimi jak rozłożony granit, i stanowi idealne tło dla traw i roślin strukturalnych.

Ściany ze stali Corten to wyzwanie. Ściana będzie musiała zostać zaprojektowana, a następnie ostrożnie zainstalowana. Bardzo niewiele firm w regionie ma z nimi rzeczywiste doświadczenie. Prostszym rozwiązaniem jest zbudowanie ściany z drewna lub betonu, a następnie obłożenie jej stalą.

Stal Corten może być używana w fontannach. Jest to jednak aplikacja niestandardowa i trudno dokładnie określić, jak długo będą funkcjonować. Istnieją fontanny ze stali corten, które można kupić i zainstalować – ale wygląda na to, że są produkowane w Chinach i wysyłane z Wielkiej Brytanii – co sprawia, że ​​nie są zbyt praktyczne w naszych projektach krajobrazu z uwagi na jakość stali.

Pięknie wybarwiony corten w donicy wysokiej
duże i małe donice z cortenu
KWADRATOWA DONICA CORTEN

Twój podniesiony ogród może być najlepszym zastosowaniem cortenu. Donice podniesione są atrakcyjne, nawet gdy są puste. Jeśli masz zimną wiosnę i nie obsadzisz swoich doniczek ogrodowych, nie będą one brzydkie. Cienkie blachy, z której wykonane są donice, które dostajesz są świetne, ponieważ oznacza to, że nie zajmują więcej miejsca niż to konieczne.  Jeśli zdecydujesz, że Twój ogród nie jest w najlepszym miejscu, to donice można łatwo przenosić.

Chcesz dodać corten do swojego krajobrazu? Potrzebujesz projektu krajobrazu i chcesz zastosować stal corten? Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać bezpłatne konsultacje dotyczące projektowania krajobrazu!