Rustykalne obrzeża klombów z blachy corten

In: Panele i ekrany z blachy corten On: Komentarz: 0

Obramowanie kwietnika to przydatny i przyjemny mebel ogrodowy. Bez wydawania dużych pieniędzy możesz stworzyć prostą drewnianą ramkę lub kupić stalowe ramki corten, które nadadzą nowoczesny charakter otoczeniu.

Rustykalna rama corten do klombów

Styl zieleni definiują nie tylko nasadzenia roślin, ale także zestaw elementów, które choć pozornie przypadkowe, są wynikiem projektu i przemyślenia. Dla tych, którzy kochają styl rustykalny, istnieje dobrze zdefiniowany wybór krzewów, roślin kwitnących, kolorów i zapachów, które symulują pozorny nieład, aby uzyskać wdzięczny, proporcjonalny i przyjemny efekt. Najpopularniejszymi materiałami, kojarzonymi ze stylem rustykalnym, są naturalne w kształcie i kolorystyce głównie kamień i drewno. Efektownie prezentują się splecione ze sobą wierzby lub szorstkie kłody drewniane zatrzymywane kołkami. Nawet metal można używać, ale musi być pokryty patyną czasu, jak np. corten, który przypomina przedmioty z przeszłości z wykończeniem podobnym do starych ocynkowanych wanien dziadków.

Propozycje obrzeży z wykorzystaniem drewna

obrzeza-corten-na-posesji
bordery-z-cortenu

Proponujemy dwa ciekawe pomysły na stworzenie rzędów kwietników przydomowego ogrodu w stylu rustykalnym: jeden ze splecionymi wierzbami, drugi ze starymi obranymi pniami . Aby zbudować boki z plecionej wierzby, mając dostępny materiał, możesz spróbować DIY, ale potrzebujesz cierpliwości i dobrej zręczności. Na rynku dostępne są również wyroby rękodzielnicze , w atrakcyjnych cenach (zależy to również od wielkości borderów do wykonania). Korzystanie z okorowanych pniaków jest łatwiejsze, ale wymaga pewnych poprawek.

Obrzeża ogrodowe ze stali corten

Pnie i splecionej ze sobą wierzby to elementy, które nie są wcale lub mało elastyczne i mogą ograniczać ostre krawędzie klombów. W takich przypadkach rozwiązaniem może być zastosowanie obrzeży ze stali corten. Jest to materiał składający się ze stopu żelaza, węgla i miedzi. Jego osobliwością jest to, że po utlenieniu proces degradacji zatrzymuje się, a powstała rdza, która pokrywa powierzchnie zewnętrzną równomiernie, chroni go przed złą pogodą i dalszą degradacją.

zabudowa-schoduw-obrzeza-corten
bordery-z-cortenu-w-miescie

Corten sprzedawany jest w elastycznych lub sztywnych obrzeżach. Mocowanie obrzeży za pomocą kołków ze stali corten jest stabilne, musi być umieszczone na głębokość co najmniej 10-12 cm i wystawać z ziemi na co najmniej 8-12 cm. Jeżeli profil zakrzywiony ma duży promień krzywizny, arkusz można kształtować na miejscu. Grubość ostrza wystającego z obrzeża wynosi kilka milimetrów (1,5-3 mm) i dlatego musi być stabilizowana kołkami z tego samego materiału. Alternatywnie wystarczy wykopać kilka centymetrów wzdłuż ustalonej krawędzi i ręcznie położyć na ziemi kamienie średnie i duże.

Jeżeli mamy problem z montażem obrzeży ogrodowych to alternatywą dla tego rozwiązania są skrzynki ogrodowe, z pomocą których w efekcie końcowym osiągniesz taki sam efekt.

Uwagi

Zostaw swój komentarz