Ogrodnictwo w podwyższonych donicach z cortenu - najłatwiejszy sposób uprawy!

In: Donice do ogrodu i na taras On: Komentarz: 0

Jeśli szukasz łatwiejszego sposobu na ogród, ogrodnictwo w podwyższonych donicach, sadzarkach bez dna, to proponowane rozwiązania mogą być po prostu Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Dzięki tej technice możesz zebrać mnóstwo owoców i warzyw, mnóstwo kwiatów i niekończące się bukiety ziół przy minimalnym wysiłku w zgodzie z ergonomią.

Naprawdę łatwo jest uprawiać ogród w podwyższonych sadzarkach! Możesz dzielić się radością z tej super prostej metody uprawy, korzystając z pomysłów Zone Pots, która produkuje piękne skrzynki na rośliny i kwiaty z rustykalnej stali corten i wiele innych rozwiązań, dzięki którym ogrodnictwo jest zarówno zabawne jak i bezproblemowe.

Ogrodnictwa w podwyższonych skrzynkach

Ogrodnictwo w podwyższonych skrzynkach jest w zasadzie hybrydową techniką ogrodniczą. To w połowie ogrodnictwo w pojemnikach i w połowie ogrodnictwo podniesione. Tradycyjne podniesione sadzarki z cortenu nie mają dna i są dość duże, podczas gdy pojemniki mają podstawę do przechowywania gleby i są znacznie mniejsze niż podniesione sadzarki bez dna, ale za to wyposażone są w stojaki wynoszące pojemnik do określonej wysokości. Ogrodnictwo w podwyższonych skrzynkach łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów.

Dzięki tej metodzie gleba jest całkowicie zamknięta, a obszar uprawy jest znacznie większy. Aby położyć przysłowiową wisienkę na torcie, ogrodnictwo w podwyższonych, podniesionych pojemnikach zapewnia ogrodnikowi komfort pracy, podnosząc obszar sadzenia do wysokości roboczej.

Korzyści z ogrodnictwa w podwyższonych pojemnikach z cortenu

Korzyści z ogrodnictwa w podwyższonych pojemnikach - donicach corten, są liczne. Oprócz oczywistej korzyści, że nigdy nie trzeba się schylać ani klęczeć, aby sadzić lub zbierać paprykę i bratki. Ogrodnictwo w podwyższonej skrzyni do sadzenia oznacza, że będziesz mógł cieszyć się następującymi rzeczami:

 1. Bez chwastów (załatwi to, rzeżucha!)
 2. Żadnych szkodników żyjących w ziemi, które skubią korzenie roślin
 3. Brak chorób grzybiczych przenoszonych przez glebę
 4. Żadnych królików i świstaków chrupiących sałatę
 5. Nie ma potrzeby ustawiania zraszacza lub systemu kroplowego do nawadniania
 6. Brak problemów z podmokłą glebą gliniastą lub szybko odwadniającą się glebą piaszczystą
 7. Nie musisz wychodzić z tarasu lub patio, aby zbierać plony
 8. Żadnych bólów pleców, skrzypienia kolan ani stanów zapalnych stawów biodrowych (do widzenia, ibuprofen i żółty krem z apteki)

Wybór podniesionych skrzynek do sadzenia, podniesionych zagonów

Kupując podwyższone skrzynki, należy pamiętać o kilku cechach.

 1. Przede wszystkim poszukaj donicy, która ma drenaż i jest wykonana z materiałów, które przetrwają wiele lat. Doskonałym pomysłem podwyższonej donicy są te wykonane z naturalnie odpornej na korozję stali corten i są wyposażone w nóżki z tego samego materiału. Bez problemu przetrwają wiele pór roku, a nogi mogą utrzymać setki kilogramów gleby i materiału roślinnego.
 2. Upewnij się, że podniesiona skrzynka do sadzenia jest bezpiecznym miejscem do uprawy żywności. Jeśli planujesz sadzić rośliny jadalne, powinna być wolne od plastiku, szkodliwych farb i plam oraz chemicznie konserwowanego drewna.
 3. Następnie rozważ wielkość donicy. Podwyższone ogrodnictwo zagonkowe oznacza, że korzenie Twoich roślin będą ograniczone przez wymiary grządki. Upewnij się, że podniesiona donica, którą wybierzesz, jest wystarczająco głęboka, aby poradzić sobie z roślinami okopowymi, takimi jak marchew i pasternak i zapewnia dużo miejsca na korzenie większych roślin, takich jak pomidory, bakłażany, słoneczniki i inne. Zalecamy sadzarki z cortenu o wymiarach 2,3 m długości, 0,6 m szerokości i 0,25 m głębokości — idealne dla szerokiej gamy kwiatów, owoców, warzyw i ziół!
 4. Ważna jest również całkowita wysokość podniesionego ogrodu rabatowego. Jeśli jest za wysoki, zmęczy cię sięganie do góry, ale jeśli nie jest wystarczająco wysoki, ciągłe lekkie zgięcie w plecach sprawi, że w krótkim czasie trafisz do kręgarza.
 5. Na koniec ważne jest, aby wziąć pod uwagę potrzeby konserwacyjne sadzarki. Ogrodnictwo na podwyższonych łożach ma ułatwiać życie, a nie komplikować je. Pomiń skrzynki z doniczkami, które wymagają corocznego malowania lub bejcowania lub takie, które rdzewieją, wypaczają się lub stają się kruche przy stałym narażeniu na działanie promieni słonecznych.

Lokalizacja podwyższonej donicy ogrodowej

Po wybraniu odpowiedniego dla siebie podwyższonego pojemnika nadszedł czas, aby je umieścić. Te donice są ciężkie, gdy są wypełnione po brzegi ziemią, więc nie napełniaj skrzynki, dopóki nie będziesz zadowolony z jej lokalizacji.

Większość owoców i warzyw wymaga co najmniej 6 do 8 godzin pełnego słońca. Ogrodnicy planujący uprawiać jadalne rośliny i ogrodnictwo na podwyższeniu muszą umieścić donice w pełnym słońcu. Jeśli uprawiasz rośliny jednoroczne, które kochają słońce, zasada jest taka sama. Ale dla roślin miłujących cień, ładne miejsce w cieniu lub półcieniu wystarczy.

Ponadto upewnij się, że podniesiona skrzynka do sadzenia znajduje się blisko kranu lub beczki deszczowej, aby podlewanie było proste. Codzienne dźwiganie konewek w odległe miejsce może być prawdziwą udręką. Inną łatwą opcją jest użycie samonawadniającej się, podwyższonej grządki. Utrzymywanie ogrodu blisko drzwi kuchennych to również plus!

Napełnianie podniesionej sadzarki z cortenu

Podobnie jak w przypadku uprawy w gruncie, sekret udanego ogrodnictwa na podwyższonych zagonach tkwi w glebie. Większość podwyższonych skrzynek do sadzenia jest wytrzymała, ponieważ są zbudowane z cortenu i przystosowane do przechowywania ciężkiej gleby ogrodowej. Są przygotowane do wypełnienia mieszanką wysokiej jakości ziemi doniczkowej i kompostu. Zmieszaj 2/3 ziemi doniczkowej z 1/3 kompostu, wrzuć kilka garści organicznego granulowanego nawozu i będziesz gotowy do uprawy! (O ile oczywiście nie będziesz uprawiać kaktusów i/lub sukulentów w swojej wzniesionej donicy; w takim przypadku dodaj gruboziarnisty piasek budowlany do mieszanki zamiast kompostu.)

Co uprawiać w ogródku w podwyższonych, podniesionych donicach

Jeśli chodzi o ogrodnictwo w podwyższonych donicach, możliwości są nieograniczone! Jest tak wiele roślin, które świetnie sprawdzą się w takim środowisku.

 1. Posadź w podwyższonej, podniesionej donicy pełno kompaktowych odmian warzyw, w tym pomidorów „Tumbling Tom”, bakłażanów „Fairy Tale”, papryki „Mohawk Patio” i marchewki „Thumbelina”.
 2. A co powiesz na uprawę ziołowego raju? Perfekcyjnie sprawdzą się bazylia „Spicy Globe”, pełzający tymianek, trawa cytrynowa, rozmaryn i pietruszka.
 3. Rośliny jagodowe o małych wysokościach, takie jak czerwone maliny „Strawberry Shortcake”, jagody „Top Hat” i truskawki, są piękne i wydajne na podniesionym, podwyższonym pojemniku.
 4. Kwiaty to kolejna urocza opcja. Większość roślin jednorocznych radzi sobie całkiem nieźle w wzniesionych donicach, pamiętaj tylko, aby dodać kilka wiszących odmian, które rozleją się poza krawędź grządki.
 5. Ogrody bajkowe i miniaturowe rośliny to kolejna wyjątkowa opcja, zwłaszcza że będą na poziomie oczu dla ciekawskich małych rączek i oczu.
 6. Można nawet sadzić karłowate kwitnące krzewy i małe zimozielone rośliny podczas ogrodnictwa na podwyższonym, podniesionym łożu. W ten sposób stworzysz świetny ekran prywatności między bliskimi balkonami, patiami i werandami.

Wierzymy, że spodobało się to dogłębne przyjrzenie się wielu zaletom ogrodnictwa w podwyższonych donicach i wszystkim możliwościom, jakie wnosi do krajobrazu.

Uwagi

Zostaw swój komentarz